Ustrezno medijsko poročanje lahko bistveno prispeva k zmanjšanju stigme in povečanju sprejetja transspolnih oseb v družbi. Mediji imajo moč, da oblikujejo javno mnenje in s spoštljivim poročanjem, ki je v skladu s Kodeksom novinarjev Slovenije, lahko ustvarijo bolj vključujočo družbo.
#checklist za medijsko poročanje o trans temah
- Poročaj o vsebinah in dogodkih, relevantnih za trans skupnost.
- Poslušaj in vključuj poglede in mnenja trans oseb v prispevke.
- Presodi, ali so vprašanja, ki jih zastavljaš, relevantna.
- Povzemaj resnico in dejstva, ne špekulacij in stereotipov.
- Preusmeri fokus iz zgodb o tranziciji v relevantna vprašanja.
- Preprečuj senzacionalizacijo tematik o spolu v medijih.
- Poudarjaj širino in raznovrstnost spolno raznolikih izkušenj.
- Prevzemaj odgovornost za svojo moč kot medij.
Izbrane publikacije
Kodeks novinarjev Slovenije
17. člen
Novinar spoštuje pravico posameznika do zasebnosti in se izogiba senzacionalističnemu in neupravičenemu razkrivanju njegove zasebnosti v javnosti. /…/ Novinar se mora zavedati, da lahko z zbiranjem ter objavo informacij, fotografij in posnetkov škodi posameznikom, ki niso vajeni medijske in javne pozornosti.
20. člen
Novinar se mora izogibati narodnostnim, rasnim, spolnim, starostnim, verskim, geografskim in drugim stereotipom ter podrobnostim, ki so povezane s spolnimi nagnjenji, invalidnostjo, fizičnim videzom, socialnim položajem ali drugimi osebnimi okoliščinami posameznikov in skupin.
21. člen
Spodbujanje k nasilju, širjenje sovraštva in nestrpnosti ter druge oblike sovražnega govora so nedopustni. Novinar jih ne sme dopustiti, če pa to ni mogoče, se mora nanje nemudoma odzvati oziroma jih obsoditi.