Tranzicija je proces potrditve spola, v katerem trans oseba lahko prilagodi svoj izgled, način izražanja, osebne podatke ali telesne značilnosti tako, da so bolj v skladu z njeno spolno identiteto. Ni nujno, da se vsaka oseba odloči za vse korake tranzicije. Za vsako trans osebo je proces tranzicije drugačen.
Potrebo po tranziciji imajo lahko transspolne osebe vseh spolnih identitet. Potreba lahko izhaja iz želje po ublažitvi doživljanja spolne disforije ali iz želje po izkušnji spolne evforije, ki ju lahko doživlja katerakoli oseba na transspolnem spektru. Procese potrditve spola v splošnem delimo na dve področji: socialne procese tranzicije, ki običajno vključujejo interni, družbeni in pravni vidik, ter medicinske procese tranzicije, ki zadevajo spremembe telesnih značilnosti z medicinskimi postopki.
V procesih socialne tranzicije lahko oseba zase izbere novo ime in zaimke, zamenja podatke na osebnih dokumentih, spremeni način oblačenja, frizure ali prične uporabljati različne pripomočke za spremembe v izgledu. Lahko prične tudi s treningom glasu, ali pa spremeni način, kako se intimno izraža, ter še mnogo drugega, kar ji omogoča uskladiti svoj videz in obnašanje s svojo spolno identiteto in željenim spolnim izrazom.
Medicinski procesi tranzicije vključujejo zdravstveno oskrbo, s katero trans oseba svoje telo uskladi s svojim spolom. Spolno potrjujoča zdravstvena oskrba lahko vključuje različne medicinske postopke, kot so hormonska terapija, kirurški posegi in drugi medicinski posegi, s katerimi lahko oseba vpliva na izgled in delovanje svojih telesnih značilnosti ter ublaži spolno disforijo.
V Sloveniji trans osebe v medicinskih procesih tranzicije, kot tudi vse trans osebe, ki morajo pridobiti diagnozo in zdravniško potrdilo v okviru menjave uradnega podatka o spolu, obravnavajo strokovnjaki_nje Interdisciplinarnega konzilija za potrditev spolne identitete, ki deluje v okviru UKC Ljubljana.
Pogosta vprašanja o tranziciji
Kako lahko v Sloveniji uradno zamenjam ime?
Postopek je preprost in lahko ga izvedeš z vložitvijo vloge na upravno enoto ali elektronsko preko e-uprave. Za mladoletne osebe mora to storiti skrbnik ali zakoniti zastopnik. Več o spremembi imena v Priročniku o tranziciji.
Kako lahko v Sloveniji zamenjam podatek o spolu v dokumentih?
Tudi za spremembo podatka o spolu lahko vložiš oz. za mladoletno osebo vložijo skrbniki vlogo na upravni enoti ali elektronsko preko e-uprave. Vendar pa je ob vložitvi treba predložiti potrdilo pristojne zdravstvene institucije. To potrdilo izda en od psihiatrov interdisciplinarnega konzilija za potrditev spolne identitete ob vključitvi v psihiatrično obravnavo. Več o spremembi podatka o spolu v Priročniku o tranziciji.
Kako lahko začnem z medicinsko tranzicijo v Sloveniji?
Postopek se za vse trans osebe začne na psihiatriji, na Centru za mentalno zdravje v Ljubljani. Psihiatrična obravnava vključuje pridobitev diagnoze F64 “motenj spolne identitete”, kar je pogoj za pridobitev zdravniškega potrdila ter napotnic za medicinske postopke. Mladoletne osebe lahko v obravnavo vstopijo le, če so že vključene v splošno pedopsihiatrično obravnavo. Več o medicinski tranziciji v Priročniku o tranziciji in Mini zinu mitov o medicinski tranziciji.
Kakšne so pravice transspolnih oseb pri zdravstveni oskrbi?
Spolno raznolike osebe imamo pravico do dostopa do zdravstvenih storitev brez diskriminacije. Zdravstveno osebje je dolžno nuditi profesionalno in spoštljivo obravnavo, kar vključuje upoštevanje naših izbir, potreb in želja. Ob pojavu suma na kršitev pravic med zdravstveno obravnavo, se lahko oseba vedno obrne na Zastopnika pacientovih pravic, Zagovornika načela enakosti ali nevladne organizacije, ki delamo v področju LGBTIQ+ pravic.
Ali je normalno, da imam glede tranzicije dvome?
To je povsem normalno in pričakovano. Tranzicija ni enosmerna in začrtana pot, temveč proces odkrivanja sebe, ki se lahko razvija in spreminja. Če si glede katere od odločitev kasneje premisliš, je to povsem normalno, veljavno in ok. Pomembno je, da slediš sebi, svojim občutkom in sprejemaš odločitve, ki so zate varne in pozitivne. Več v Priročniku o tranziciji.
Ali je normalno, da kot nebinarna oseba ne želim mešati zaimkov?
Osebe vseh spolnih identitet lahko uporabljajo zase katerikoli jezik. Prepričanje, da nebinarne osebe v slovenščini uporabljajo zgolj podčrtaj ali mešajo zaimke, je zmotno. Načinov rabe zaimkov za trans je toliko, kot je trans oseb – v slovenščini pa lahko to pomeni mnogo različnih oblik: od mešanja, izbora le ene možnosti ali množinske oblike oni, do izogibanja zaimkom ali kovanja novih oblik jezika zase. Pomembno je, da zase izbereš jezik, ki potrjuje tvojo identiteto na način, ki je tebi blizu in prijeten.
Ali je normalno, da si ne želim v medicinsko tranzicijo?
To je povsem normalno. Prepričanje, da vse trans osebe želijo v proces medicinske tranzicije, je napačno. Vsaka trans oseba se sama odloča, katere oblike in korake tranzicije bo izbrala, če sploh katere. Več v Priročniku o tranziciji.
Ali obstajajo v Sloveniji programi za podporo trans osebam?
Ja, obstajajo številni programi, ki nudijo podporo in informacije transspolnim osebam. TransAkcija ponuja spekter storitev, ki vključujejo vse od informativnih svetovanj, podpornih skupin do pomoči pri soočanju z institucijami in diskriminacijo. Lokalne LGBTIQ+ organizacije, kot so društvo Legebitra, društvo DIH in društvo Parada ponosa, so prav tako dober vir informacij, nasvetov in podpore.