Spol
Spol je družbeni mehanizem in osebni identifikator, ki oblikuje naša življenja in interakcije. Za večino oseb se izraža v odnosu med pripisanim spolom, spolno identiteto in spolnim izrazom ter se družbeno vrednoti skozi skladnost teh med sabo.
Spolni binarizem
Spolni binarizem je prepričanje, da obstajata le dva spola, moški in ženski, ki sta si nasprotna in se obenem dopolnjujeta.
Spolni binarizem izrazito vpliva na utrjevanje spolnih stereotipov ter z njimi povezanih spolnih vlog in spolnih norm, s tem pa v družbi vzdržuje neenako in hierarhično razmerje med ženskim in moškim spolom ter popolnoma izključuje osebe drugih spolov.
Spolni stereotipi
Spolni stereotipi so predsodki, po katerih se ljudem pripisuje značilnosti in spolne vloge, ki naj bi jih določal in omejeval njihov spol. Spolni stereotipi običajno odražajo normativne predstave o ženskosti in moškosti ter ju prikazujejo kot binarni nasprotji.
Spolne vloge
Spolne vloge so skupek družbenih stališč o tem, kakšna vedenja so primerna ali zaželjena za osebe nekega spola. Čeprav gre za obliko družbenih vlog, se pogosto domneva, da so spolne vloge biološko pogojene in zgodovinsko potrjene, s tem pa veljavne. Taka prepričanja utrjujejo spolne stereotipe in družbene neenakosti.
Pripisan spol
Pripisan spol ali spol, pripisan ob rojstvu, je spol, ki je v večini zahodnih družb osebam določen ob rojstvu glede na izgled genitalij. S pripisom spola oseba v Sloveniji pridobi tudi spolni označevalec v osebnih dokumentih in enotno matično številko. Pripisan spol je lahko skladen ali neskladen s spolno identiteto osebe.
Spolna identiteta
Spolna identiteta je osebno doživljanje lastnega spola oz. spol, s katerim se oseba identificira. Spolna identiteta je lahko skladna ali neskladna s spolom, pripisanim ob rojstvu.
Spolna raznolikost
Spolna raznolikost, imenovana tudi spolna nenormativnost ali redkeje spolna neskladnost, je izražanje spola, ki ne ustreza ustaljenim spolnim normam neke družbe.
Spolno raznolika oseba je lahko transspolna ali cisspolna in ima spolni izraz različen od spolnega izraza, ki se družbeno pripisuje njenemu spolu. Spolna raznolikost lahko vključuje osebe, ki se identificirajo kot trans, nebinarne, butch, femme, queen, travesti itd.
Cisspolnost
Cisspolnost je lastnost oseb, katerih spolna identiteta se ujema z njihovim pripisanim spolom, tj. cisspolnih oseb ali cis oseb. V večini zahodnih družb obstaja splošno predvidevanje, da so vse osebe cisspolne, kar imenujemo cisnormativnost.
Interspolnost
Interspolnost je telesna nejasnost spola v okviru binarnega spolnega sistema oziroma nezmožnost, da bi se otroku ob rojstvu pripisalo ženski ali moški spol. Interspolnost ni transspolnost, so pa tudi interspolne osebe lahko transspolne osebe.
Medicina klasificira interspolnost kot motnjo spolnega razvoja, čeprav to ni. Interspolnim otrokom se običajno pripiše spol na osnovi medicinskih testov ter se na njih opravi kirurške posege za prilagoditev spola, da njihove telesne značilnosti bolje ustrezajo binarnemu spolnemu izrazu.
Transspolnost
Transspolnost je lastnost oseb, katerih spolna identiteta se ne ujema z njihovim pripisanim spolom, tj. transspolnih oseb ali trans oseb.
Transspolnost je lahko samostojna identiteta, lahko pa je krovni izraz za vse spolne identitete in spolne izraze, ki temeljijo na neujemanju s pripisanim spolom, kot so trans ženske, trans moški, nebinarne osebe, kvirspolne osebe, spolno raznolike osebe, androgine osebe itd. Spolne identitete in izrazi se med seboj ne nujno izključujejo.
Nebinarnost
Nebinarnost, pogosto uporabljana kot sopomenka za kvirspolnost, je lastnost oseb, katerih spolna identiteta ni v okviru binarnega spola, tj. oseb, ki niso niti moški niti ženske oz. nebinarnih oseb. Ni nujno, da se vse nebinarne osebe tudi identificirajo kot transspolne.
Nebinarnost je lahko samostojna identiteta, lahko pa je krovni izraz za vse spolne identitete in spolne izraze, ki temeljijo na nebinarnem razumevanju lastnega spola, kot so aspolne osebe, spolno fluidne osebe, demispolne osebe itd.
Kvir
Kvir ali queer je krovni izraz za spolne manjšine, ki niso heteroseksualne ali cisspolne. Lahko pomeni tudi skupek osebnih in kulturnih spoznanj in načel o ne-heteroseksualnosti ali ne-cisspolnosti.
Kvir je lahko tudi samostojna spolna usmerjenost, tj. kvirseksualnost, ali spolna identiteta, tj. kvirspolnost. Kvirspolnost, pogosto enačena z nebinarnostjo, lahko krovno vključuje več identitet, ki so zunaj cisspolnosti.
Aspolnost
Aspolnost je spolna identiteta, ki opisuje osebo brez spola oz. osebo, ki se ne identificira s katerimkoli spolom ali pa čuti popolno odsotnost spolne identitete. Aspolna oseba ni ne moški ne ženska, niti se ne identificira s katero drugo spolno identiteto.
Aspolne osebe se lahko identifiricajo kot transspolne, ni pa temu vedno tako. Aspolnost spada med nebinarne spole, a se ne vse aspolne osebe tudi identificirajo kot nebinarne.
Neutrois
Neutrois je nebinarna spolna identiteta, pri kateri oseba, ki je neutrois, čuti nevtralno spolno identiteto. Če gre pri aspolnosti za odsotnost kakršnekoli spolne identitete, gre pri neutrois ponavadi za delno ali celostno občutenje spolne identitete, ki pa je nevtralna.
Spolna fluidnost
Spolna fluidnost je spolna identiteta oseb, ki čutijo, da je njihov spol fluiden, tj. se spreminja, ni statičen in prehaja med dvema ali več spolnimi identitetami. Spolna fluidnost spada pod nebinarne identitete in je nefiksna identiteta, ki se spreminja s časom, glede na okolje ali situacijo.
Do teh spreminjanj lahko pride pri spolni identiteti ali spolnem izrazu osebe. Spolno fluidna oseba lahko v svojem življenju izmenjuje različne spolne izraze ali izraža več plati različnih spolnih značilnosti hkrati.
Demispolnost
Demispolnost je krovni izraz za nebinarne spolne identitete, ki doživljajo svoj spol kot delno v določeni spolni identiteti, delno pa v neki drugi. Demispolnost je lahko tudi samostojna spolna identiteta. Demipunce na primer lahko doživljajo svoj spol kot delno ženski in delno kot drug, npr. moški, nebinaren, aspolen, spolno fluiden itd.
Androginost
Androginost je spolni izraz, ki ni izključno feminin ali izključno maskulin, tj. ne vsebuje lastnosti, ki se tipično družbeno pripisujejo ženskemu ali moškemu spolu. Androginost je nezmožnost pripisa binarnega spola in je preplet družbenih norm spolnih izrazov različnih spolov.