O transspolnosti

Transspolnost opisuje osebe, katerih spol se ne ujema s spolom, ki jim je bil pripisan ob rojstvu. Izraz transspolnost zajema spekter spolno raznolikih identitet in izrazov, ki temeljijo na neujemanju s pripisanim spolom, kot so trans ženske, trans moški, nebinarne osebe, kvirspolne osebe, spolno raznolike osebe, androgine osebe itd.

Slovar spolne raznolikosti
Tranzicija 101: Priročnik o tranziciji za trans osebe
Poročilo: Medijsko poročanje o transspolnosti v letu 2024

Spol je družbeni mehanizem in osebni identifikator, ki oblikuje naša življenja in interakcije. Za večino oseb se izraža v odnosu med pripisanim spolom, spolno identiteto in spolnim izrazom in se družbeno vrednoti skozi skladnost teh med sabo.

V večini zahodnih družb obstajajo stereotipna prepričanja o spolu, kot na primer, da spol določajo telesne značilnosti, da obstajata samo dva spola, ali pa mnenje, da so vsi ljudje cisspolni. Ta prepričanja vplivajo na oblikovanje spolnih vlog in norm kot družbenih pravil o tem, kako naj osebe izgledajo in se obnašajo glede na spol.

Večini oseb je spol določen ob rojstvu glede na izgled njenih genitalij. To imenujemo pripisan spol ali spol, pripisan ob rojstvu. S pripisom spola oseba pridobi tudi spolni označevalec v osebnih dokumentih in v Sloveniji enotno matično številko EMŠO.

To, kako oseba dejansko doživlja svoj spol, imenujemo spolna identiteta, to, kako svoj spol izraža navzven, pa spolni izraz. Spolna identiteta in izraz sta lahko skladna s pripisanim spolom, kar imenujemo tudi cisspolnost, ali pa ne, kar imenujemo transspolnost.

Slovenska zakonodaja od leta 2016 v Zakonu o varstvu pred diskriminacijo ščiti vse osebe pred diskriminacijo na podlagi spolne identitete in spolnega izraza. Transspolne osebe v Sloveniji se kljub temu še vedno soočajo z različnimi oblikami diskriminacije.

V Sloveniji trans osebe lahko spremenijo uradni podatek o spolu, vendar morajo za to pridobiti diagnozo duševne motnje in predložiti zdravniško potrdilo o ‘spremembi spola’. Pravno priznanje spola ni urejeno v zakonu, tretji spolni označevalec nebinarnim osebam ni omogočen.

Področje zdravstvene oskrbe transspolnih oseb je v Sloveniji neurejeno in povsem prepuščeno zdravstvenemu sistemu. Postopke medicinske tranzicije vodi in izvaja Interdisciplinarni konzilij za potrditev spolne identitete. Trans osebe še vedno pogosto poročajo o visokih ravneh diskriminacije v zdravstvu.