Pričujoči priročnik ponuja orodje, s katerim želimo na razumljiv in pregleden način podati koristne napotke in informacije za spoštljivo poročanje o transspolnosti v slovenskem medijskem prostoru. Nastal je na eni strani kot odziv na obstoječi slovenski medijski diskurz in na drugi strani na pobudo novinark_jev, ki so izrazile_i potrebo po boljši informiranosti o tem, kako spoštljivo poročati o tematikah transspolnosti.
Osnovne smernice/napotki
- Priporočamo, da se pridobijo relevantne informacije s področja transspolnosti.
- Način osveščanja in podajanja informacij naj bo spoštljiv, v središče naj postavlja najpomembnejše problematike, s katerimi se transspolne osebe srečujejo.
- Priporočamo vključevanje transspolnih oseb in njihovih zgodb; pomembno je, da se prisluhne njihovim potrebam, zgodbam, mnenjem.
- Odsvetujemo, da se poročanje osredinja zgolj na telo oziroma zgolj na proces medicinsko podprte tranzicije.
- Pomembno je, da se ne zastavljajo neprimerna vprašanja.
- V skladu s Kodeksom novinarjev Slovenije velja uporabljati neizključujoč jezik
Pogosti primeri slabih praks in spoštljive alternative
- Utrjevanje spolnega binarizma in izključevanje nebinarnih oseb
- Rojen_a kot ženska/moški oz v ženskem/moškem telesu
- Diskurz ujetosti
- Tranzicija kot sprememba spola
- Senzacionalizem in objektivizacija
- Transspolnost kot preoblačenje
- Medikalizacija transspolnosti
- Nazivanje v napačnem spolu (ime, zaimek, spolno zaznamovane slovnične oblike) oz. spolu, ki je osebi bil pripisan ob rojstvu
Pomembne teme s področja transspolnosti
Dodatna poglavja, ki so lahko v pomoč pri poročanju in ki vsebujejo razlage, primere in več informacij za lažje razumevanje, vključujejo Povzetek najpogostejših napačnih izrazov in alternativ zanje, Odgovore na pogosta vprašanja, Glosar terminologije ter dodatne Vire.