Poraščenost je eden od klasičnih simbolov spolne identitete v naši družbi. Vidne dlake so vezane na moško identiteto, medtem ko nevidnost oz. odsotnost dlak predstavlja ženskost. Ta predstava izhaja tudi iz rasističnega vidika belih moških, da se bele ženske od nebelih žensk ločujejo tudi po tem, da naj bi bile bolj “negovane” kot nebele ženske.
Propaganda za odstranjevanje dlak se je tako uspešno vključila v družbo in povzročila, da je odstranjevanje dlak tekom 20. stoletja postala norma. Ustvaril se je družbeni pritisk, da si ženske nujno morajo odstranjevati dlake zaradi “zdravstvenih” razlogov.
Danes je odstranjevanje dlak še vedno močan stereotip, s katerim se vsaka ženska spopada na svoj način – s sprejemanjem prakse ali ne. Tudi razlogi, zaradi katerih se nekdo odloča za odstranjevanje dlak, so lahko zelo različni:
- zaradi športa,
- zaradi estetskih razlogov,
- zaradi navade,
- zaradi ignorance,
- zaradi zdravstvenih razlogov,
- zaradi prijetnega občutka na gladki koži,
- zaradi disforije,
- zaradi pritiskov lepotnih standardov, ki povezujejo lepoto s kožo brez vidnih dlak,
- …
Med ženskami (cis in trans) sicer obstajajo tudi veliko oseb, ki si ne odstranjujejo dlak na telesu. Nekatere osebe se tako odločijo zaradi časovnih razlogov, ker vzdrževanje telesa brez dlak zahteva znaten časovni vložek.
Za druge osebe odstranjevanje dlak pomeni upor sistemu, patriarhatu in splošen upor proti družbenih pretiskom s strani moških, da naj se ženske predstavljajo tako, kot si oni želijo.
Poraščenost je za veliko trans femme oseb vir disforije, zato lahko za osebe, ki nimajo dostopa do laserske terapije, odstranjevanje dlak predstavlja izjemno pomembno in bolečo poglavje v tranziciji.
Odstranjevanje dlak, čeprav je pomemben aspekt tranzicije trans femme oseb, še krito s strani ZZZS. To pomeni, da je odstranjevanje brade in dlak samoplačniško.